Skip to content Skip to footer

Aljažev stolp v Muzeju baroka

Zimski meseci so v Muzeju baroka prinesli nov razstavni prostor, namenjen predvsem razstavam izdelkov ljubiteljskih ustvarjalcev. Prva razstava v novih prostorih pa je prav posebna. Na ogled je kopija Aljaževega stolpa s Triglava, podprta s fotografijami lokalnih prebivalcev in z njihovimi zgodbami z vrha Triglava. Fotografije so podnaslovljene in zgodbe zapisane tudi v brajici.

Ponedeljkova slovesnost se je začela v šmarskem kinu z ogledom dokumentarnega filma Vojka Anzeljca Aljažev stolp – Ta pleh ima dušo in s pogovorom z mag. Gorazdom Lemajičem, restavratorjem-konservatorjem in enim glavnih operativcev obnove Aljaževega stolpa. Letos mineva 130 let od postavitve enega osrednjih simbolov slovenskega visokogorja in planinstva, za Slovence ikoničnega in nenadomestljivega simbola, postavljenega tudi v nacionalno zastavo.

O filmu

Dokumentarec predstavi idejnega pobudnika Jakoba Aljaža, pove, kaj ga je gnalo k postavitvi in kako so ga postavili. Prav tako izvemo, kako so skrbeli zanj, kakšna je njegova zgodovina in kakšen njegov pomen. Iz zgodovine pelje vse do današnjega dne in pokaže, kaj stolp Slovencem predstavlja danes. S temi vprašanji se ukvarja dokumentarni film med spremljanjem ekipe konservatorjev-restavratorjev, ki so pripravili načrt, po katerem so izdelali rekonstrukcijo Aljaževega stolpa na isti način in iz enakih kosov pločevine, kot je to storila ekipa Jakoba Aljaža pred več kot sto leti. Da bi bilo vse še pristneje, odprava sestavne dele stolpa iz pločevine odnese in sestavi ob originalu na samem vrhu Triglava.

Filmu ob strani

Mag. Gorazd Lemajič je iz prve roke spregovoril o tem, kako so Aljažev stolp spravili v dolino, kjer so ga v 21 dneh obnovili. Besede je podkrepil s posnetki, ki jih je v Šmarju prikazal prvič. Posebej presunljivo je bilo videti, kako so stolp priklenili na jeklenico vojaškega helikopterja, ki ga je nato ponesel v Jesenice. Lemajič je razkril tudi nekaj podrobnosti o sami obnovi Aljaževega stolpa in na koncu pokazal še posnetek, kako je obnovljen Aljažev stolp z jeseniške ravnice z vojaškim helikopterjem ponovno poletel na vrh Triglava.

Aljažev stolp in fotografije Šmarčanov s Triglava v Muzeju baroka   

Da je kopija Aljaževega stolpa na ogled v novih razstavnih prostorih Muzeja baroka, ima največ zaslug naš sodelavec Borut Bevc, ki mu misel, da bi Aljažev stolp gostili v Šmarju, že dolgo ni dala miru. Povezal se je z mag. Lemajičem, sodelavci knjižnice pa smo Borutu stopili ob bok in zgodbo Aljaževega stolpa nadgradili z zgodbami Šmarčanov in prebivalcev okoliških krajev. 

Vseslovenski simbol

Dogodek, ki se je odvil okoli zgodbe Aljaževega stolpa in otvoritve prve razstave v novem razstavišču, pa je dokazal, da je Aljažev stolp res vseslovenski simbol. Pa ne le to. Je pomemben simbol slovenstva, s katerim se globoko istovetijo vsi – tudi tisti, ki so za kaj prikrajšani. Ponedeljkovega dogodka so se tako udeležili člani nevladne organizacije InPlaninec, ki skrbi, da tudi invalidi obiskujejo gore in hribe. Na svoji facebook strani so takoj po dogodku objavili navdušujoč zapis: “InPlaninci so stopili na Triglav 2023 in danes doživeli poseben dogodek posvečenem Aljaževemu stolpu! (…) Po projekciji smo se preselili v Muzej baroka na odprtje razstave Ta pleh ima dušo. (…) Razstava prinaša edinstven vpogled v zgodovino stolpa, obogatena pa je tudi s fotografijami, ki so jih z nami delili domačini. Najbolj smo se razveselili Aljaževega stolpa, stolpa z dušo, se ga dotaknili in seveda se slikali od njem. Dostopno za vse! Razstava vključuje besedila v brajici. Dostopno in pika.” Za prevod v brajico je poskrbela Jana Führer.

V pripravo razstave so se zelo aktivno vključili predvsem člani Planinskega društva Šmarje pri Jelšah, ki so prispevali večino fotografij z vrha Triglava, zato je bil dogodek poseben praznik tudi zanje, hkrati pa spodbuda k branju za planinsko bralno značko Beremo in hodimo v gore.

Gostujoča razstava Aljažev stolp – Ta pleh ima dušo bo v Muzeju baroka na ogled do avgusta. Ogledate si jo lahko v odpiralnem času muzeja:
do 1. maja: TOR–PET, od 9h do 14h
od 1. maja do konca avgusta 2025: TOR–PET, od 9h do 14h, sobota, nedelja in prazniki 9h-13h
oz. po dogovoru.

Vabljeni k ogledu utrinkov večera v spodnji galeriji.

Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo